Miesiąc12059
IP54.91.203.233
Start Szkolenia

SZKOLENIE OSP "KSRG" Z RATOWNICTWA WYSOKOŚCIOWEGO

W dniach 23-25 marca 2018 r. w Komendzie PSP w Obornikach odbyło się szkolenie z ratownictwa wysokościowego realizowane przez KSRG w zakresie podstawowym, w którym uczestniczyli druhowie z OSP Rogoźna i OSP Ryczywołu.

W trakcie trwania szkolenia omówiono następujące tematy:

- zasady organizacji ratownictwa wysokościowego w KSRG. Zakres działań podstawowych i obowiązujące przepisy w tym zakresie,

- sprzęt pożarniczy i środki techniczne do ratownictwa wysokościowego w zakresie podstawowym,

- węzły i stanowiska w ratownictwie wysokościowym,

- techniki dotarcia do miejsca zdarzenia/poszkodowanego oraz asekuracja i autoasekuracja w terenie eksponowanym; samoratowanie,

- techniki ratownicze i asekuracyjne.

Sporządził: sekc. Piotr Burda

Foto : st. sekc. Rafał Martynek

W dniach 26 lutego – 1 marca 2014r. w ośrodku szkolno – wypoczynkowym ZOSP RP ‘’Strażak’’ w Turawie woj. Opolskie, odbyło się szkolenie dla osób zainteresowanych polsko – niemiecką wymianą młodzieży. W spotkaniu wzięło udział 38 członków OSP z województw: dolnośląskiego, kujawsko – pomorskiego, małopolskiego, opolskiego, śląskiego, warmińsko – mazurskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego. Uczestnicy poznali m.in. zasady ubiegania się o dotacje ze środków Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM), nauczyli się prawidłowo przygotować i realizować polsko – niemieckie spotkania młodzieży, poznali metody integracji uczestników w różnych fazach projektu, w tym animację językową. Zajęcia miały charakter zarówno praktyczny jak i teoretyczny. Ich celem było zaprezentowanie atrakcyjnych form pracy z młodzieżą przy minimalnym nakładzie środków finansowych. Szkolenie zostało zorganizowane przez ZOSP RP przy wsparciu merytorycznym i finansowym Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Z terenu powiatu obornickiego w szkoleniu udział wzięli druhowie Solarski Mateusz i Szczurek Marek z jednostki OSP Rożnowo oraz druhna Monika Jaśkowiak z OSP Rogoźno. Jednostki te posiadają już pewne doświadczenia w polsko – niemieckiej wymianie strażackiej młodzieży oraz dorosłych.

Tekst: dh Marek Szczurek

Foto: dh Monika Jaśkowiak