IP52.15.63.145

PODSUMOWANIE

OSP ROGOŹNO - ROK 2021
PODSUMOWANIE

W dniach od 1 stycznia do 31 grudnia, jednostka OSP Rogoźno brała udział w 271 akcjach ratowniczo-gaśniczych, odnotowując 349 wyjazdów wozów bojowych. W wszystkich działaniach brało udział 26 strażaków podziału bojowego.
Powyższa statystyka obejmuje:
Pożary - 51 zdarzeń
Miejscowe zagrożenia - 204 zdarzenia, w tym:
Wypadki drogowe - 15
Kolizje drogowe - 12
Skutki silnych wiatrów - 41
Owady błonkoskrzydłe - 43
Pomoc ZRM - 18 ( w tym 4 razy Covid 19)
Udzielenie KPP (brak ZRM) - 4
Poszukiwania na akwenach wodnych - 4
Otwarcie mieszkania - 10
Pompowanie wody - 1
Dowóz osób na szczepienie - 8
Dostarczenie żywności - 13
Inne - 35
Fałszywe alarmy - 16
Odnotowano 18 wyjazdów poza teren gminy Rogoźno ,w tym 4 poza teren powiatu( pożary w Ciszewie, Budzyniu, Potułach i Żelicach)
W związku z wypadkami i kolizjami drogowymi najwięcej zdarzeń odnotowano na Drodze Wojewódzkiej nr 241 - 11 wyjazdów oraz na Drodze Krajowej nr 11 - również 11 wyjazdów.
W przypadku pożarów najwięcej zdarzeń dotyczyło:
Pożary budynków mieszkalnych - 16 ( w tym 11 razy pożar sadzy w kominie)
Pożary nieużytków rolnych, upraw i lasów - 16
Pożary w Zakładach Pracy - 4
Pożary budynków gospodarczych - 2
Pożary środków transportu - 10
Pozostałe - 3
Statystyka osobowa(pierwsza dziesiątka) udziału w zdarzeniach.
1. Michał Przybysz - 173 wyjazdy
2. Łukasz Gracz - 130 wyjazdów
3. Maciej Urban - 120 wyjazdów
4. Sebastian Rabsch - 118 wyjazdów
5. Bartłomiej Ratajczak - 100 wyjazdów
6. Tomasz Ruciński - 94 wyjazdy
7. Przemysław Grabarczyk - 85 wyjazdów
8. Kajetan Sierzchuła - 80 wyjazdów
9. Filip Krolczyk - 68 wyjazdów
10.Marcin Kaniewski - 68 wyjazdów

W ramach zwalczania Pandemii strażacy z Rogoźna rozwozili żywność zakupioną przez GOPS w Rogoźnie do 24 osób przebywających w kwarantannie domowej, natomiast 8 osób zostało dowiezionych na szczepienie.
Ponadto 4 akcje ratowniczo - gaśnicze miały bezpośredni związek z COVID 19 ( dwie osoba z wynikiem dodatnim, dwie osoby kwarantanna).
W roku 2021 jednostka OSP Rogoźno pozyskała następujący sprzęt ratowniczo-gaśniczy:
Radiostacja nasobna Motorola DP 4600e - 4 szt.
Prądownica wodno - pianowa Rosenbauer RB 101 - 3 szt.
Hełmy bojowe Rosenbauer Heros Titan - 7 szt.
Buty bojowe Rosenbauer Twister - 10 par
Mundury bojowe Rosenbauer FireFlex - 9 kpl.
Podest ratowniczy - LUKAS LRP - 1 szt.
Węże W-42/20 Rosenbauer - 4 szt.
Na powyższe zakupy środki finansowe jednostka pozyskała z Gminy Rogoźno (dotacja roczna), Nadleśnictwa Durowo, IKANO INDUSTRY, z dotacji KG PSP( KSRG), MSWiA oraz WFOŚiGW w Poznaniu, a także wykorzystała środki własne.
W bieżącej działalności jednostki pomagali: p. Tomasz Gajewski, p. Marcin Małyszczak, p. Roman Kinach, p. Jerzy Polasik, p. Dariusz Pilarski, Med - War Tomasz Warzybok, MIR-BUD Rogoźno, NEROPO Studzieniec.
Dziękuję serdecznie wszystkim strażakom za zaangażowanie, za mobilność i udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych.
Podziękowania za miniony rok i współpracę dla Burmistrza Rogoźna p. Romana Szuberskiego za finansowe utrzymanie gotowości bojowej jednostki, oraz dla Insp. Ochrony P. Pożarowej p. Sławomira Jamroza, pracowników Gminy Rogoźno, Radnych Rady Miejskiej Rogoźna, p. Poseł na Sejm RP Marty Kubiak, p. Sławomira Kołacza(Nadleśnictwo Durowo), st.kpt. Krzysztofa Pertmana (KP PSP w Obornikach), KP PSP w Wągrowcu, Komisariatu Policji w Rogoźnie, Straży Miejskiej w Rogoźnie oraz WOPR Rogoźno, jednostkom OSP z terenu powiatu Obornickiego i nie tylko, a także rodzinom strażaków za wytrwałość oraz wszystkim wcześniej wymienionym w podsumowaniu.
Z Najlepszymi życzeniami na 2022 rok
Komendant